Hoşgeldiniz www.manyas.org - Balikesir'in Manyas Ilcesi!Hoşgeldiniz www.manyas.org - Balikesir'in Manyas Ilcesi!

     Manyas
En Popüler Konular (Sayfa 3) - ilahi.org 1000 arşın kubbelerine adı nurla yazılan (18588 kez okundu) 1001 Komşuluk Hakkı (11054 kez okundu) 1002 GÜL GAZELİ (8192 kez okundu) 1003 Russian Lolita Ve Yatakta Sohbet -3 - Vidivodo (676 kez okundu) 1004 hz. ömer'in kabir suali (14901 kez okundu) 1005 Arka Sokaklar Engin Ve Yeliz Saldırıya Uğradı (796 kez okundu) 1006 Bjk Laf Sokmalar (1086 kez okundu) 1007 RASULULLAHIN HANIMLARI - HZ. ZEYNEP BİNTİ CAHŞ (r.anha) (3315 kez okundu) 1008 Süs ve takılarla ilgili sual cevaplar (1519 kez okundu) 1009 Soru: Satranç Oynamak Caizmidir? (6965 kez okundu) 1010 Osmanlıca Komik Sözler (1848 kez okundu) 1011 İsimle Elektrik Faturası Sorgulama (2076 kez okundu) 1012 kurbanım şiiri (2124 kez okundu) 1013 Orucu bozan ve bozmayan durumlar (5317 kez okundu) 1014 İbni Macit Hayatı (1223 kez okundu) 1015 Marmara Türküsünün Öyküsü (1174 kez okundu) 1016 BEKLENEN VUSLAT (5851 kez okundu) 1017 İbrahim Tatlıses - Leylim Ley(Gitar Akoru) (330 kez okundu) 1018 salli barik namazda neden okunur (2473 kez okundu) 1019 Beat By Dj Gündem Herkesdinlesin (3087 kez okundu) 1020 HZ ADEM (a:s) ILE HZ.HAVVA VALIDEMIZIN BULUSMASI... (3351 kez okundu) devamı:

buradan


     Manyas Linkleri
· 1: Kuş Cenneti
· 2: www.kulakkoy.com
· 3: Manyas Belediyesi
· 4: Cumhuriye Köyü
· 5: Ünal Çiftliği Süt Ürünleri
· 6: Salur
· 7: Adnan Hunca Lisesi
· 8: Salur kasabası
· 9: Manyasliyiz.biz
· 10: Kulak Köyü

     Sayaç
Şu ana kadar
20441623
sayfa izlenimi aldık. Başlangıç: Mart 2006

MANYAS 'DAN YETİŞEN ÜNLÜLER
MANYAS'TAN YETİŞEN ÜNLÜLER

İHSAN SABRİ ÇAĞLAYANGİL : Siyasetçi, Manyas Merkezi Maltepe mahallesindedir. 1965 - 1971 ve 1975 - 1977 arasında Dışişleri Bakanlığı, 1979 - 1980'de Cumhuriyet Senatosu başkanlığı ve Cumhurbaşkanı vekilliği yapmıştır.İstanbul (Erkek) Lisesi mezunudur. 1932'de İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Emniyet Genel Müdürlüğü'nün çeşitli kademelerinde görev yaptı. 1945'de Ahlat kaymakamı, 1948'de Yozgat, 1950'de Antalya, 1953'de Çanakkale, 1954'de Sivas valisi oldu. Aynı yıl getirildiği Bursa valiliği görevini 1960'a değin sürdürdü. Memleketi olduğu için Cumhurbaşkanı Celal Bayar'ın özel önem verdiği bu valilik nedeniyle Demokrat Parti hareketinin önemli isimlerinden birine dönüştü. 27 Mayıs 1960 ihtilalinden sonra tutuklanarak önce Yassıada, ardından Balmumcu'da hapis yattı. Yargılanmadan 6 ay sonra serbest bırakıldı. 1961'de siyasete atılarak, Adalet Partisi'nden Bursa senatörü seçildi. 20 Şubat 1965'te Suat Hayri Ürgüplü başkanlığında kurulan koalisyon hükümetinde Çalışma Bakanı oldu. 1965 genel seçimlerinin ardından kurulan Demirel hükümetinde Dışişleri Bakanı olarak görev aldı. Görevi sırasında çok iyi bilmediği diplomasi dünyasına hızla alıştı, komplekssiz kişiliği ve bilmediği konularda dışişleri personeline tam güveniyle başarılı bir bakan oldu.Hükümetin 12 Mart 1971 askeri müdahalesi üzerine istifa etmesiyle, bu görevden ayrıldı. 12 Mart döneminde senato üyeliğini ve AP içindeki etkili konumunu sürdürdü.Mart 1975'te Demirel'in kurduğu I. Milliyetçi Cephe hükümetinde gene Dışişleri Bakanlığı görevine getirildi. 5 Haziran 1977 genel seçimlerinden sonra kurulan CHP azınlık hükümetinin güvenoyu alamamasından sonra Ağustos 1977'de Süleyman Demirel başkanlığında oluşturulan II. Milliyetçi Cephe hükümetinde de aynı görevi üstlendi. Aralık 1977'de hükümetin bir gensoruyla düşürülmesine değin bakanlık görevini sürdürdü. Ekim 1979'daki ara seçimlerden sonra Cumhuriyet Senatosu başkanlığına seçildi. 6 Nisan 1980'de görev süresi dolan Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk'ün yerine cumhurbaşkanlığı görevine vekalet etti.

HİKMET ASLANOĞLU : Asker, senatör, yazar, Büyük Sürgünde Kuzey Kafkasya’dan gelip Balıkesir ili Manyas ilçesi Değirmenboğazı köyüne yerleşen ve Şaplı boyuna mensup bir Ubıh olan Aslanbek beyin torunudur. 1913 yılında Kağıthane’de doğdu. İlkokulu İstanbul’da okudu. Ortaöğrenimini Halıcıoğlu ve Bursa Askeri Liselerinde tamamladıktan sonra Kara Harp Okulundan 1936 yılında mezun oldu. 1937 Yılında Piyade ve Atış Okulunu bitirdi. Subay olarak Balıkesir, Isparta, Iğdır, İstanbul ve Ankara illerinde ve Kore’de görev yaptı. 27 Mayıs 1960 Devriminden sonra Alparslan Türkeş’in fiili olarak Başbakanlık makamına karşılık gelen Başbakanlık Müsteşarlığı döneminde, Alparslan Türkeş’in Müsteşar Yardımcılığı görevinde bulundu. Devlet Planlama Teşkilatı, Devlet İstatistik Enstitüsü ve Türk Kültürünü Araştırma Enstitüsü gibi kurum ve kuruluşların kurulduğu bu dönemin, Alparslan Türkeş’in Başbakanlık Müşteşarlığı görevinden ayrılmasından sonra sona ermesiyle birlikte, İçişleri Bakanlığındaki görevine geri döndü. Sivil Savunma İdaresi Eğitim ve Yayın Şube Müdürlüğü ve Sivil Savunma İdaresi Teknik Daire Başkanlığı yaptı. 14.10.1973 Yılında Adalet Partisi Balıkesir Senatörü seçildi ve 14.10.1979 tarihine kadar bu görevini sürdürdü. Türkiye Elektromekanik Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı görevindeyken, 4 Temmuz 1980 tarihinde Balıkesir İli Manyas İlçesi Değirmenboğazı köyünde geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etti. Cenazesi 5 Temmuz 1980 tarihinde yapılan törenin ardından Değirmenboğazı Köyü mezarlığında toprağa verildi. Çeşitli kitap ve makaleleri Bulunmaktadır.

KERİMAN HALİS : Dünya Güzellik Kraliçesi. 31 temmuz 1932'de Belçika'da yapılan yarışmada dünya güzeli seçilmiştir.

HÜSEYİN KADRİ BEY : Manyas ilçesinin ışıklar köyünden olan Kadri bey ittihadı terakkinin kuruluşu ve meşrutiyetin ilanı için yapılan mücalelelerin ön safların adı geçmektedir. Fedakarlığı, dürüstlüğü, vatanseverliği, ve yardımseverliği ile ün yapmış olan merhumun son vazifesi Toprak Mahsülleri Ofisi İdare Meclisi azalığıdır.

HASAN TOSUN BEY : Hasan Tosun Bey Manyas ilçesine bağlı Işıklar köyünden Hüseyin Kadri bey ile amca çocuklarıdır. Hasan Tosun beyin Hürriyet mücadelelerinde büyük roller ifa ettiği söylenmektedir.

ŞEMSETTİN BEY : İkinci Abdulhamit Devrinde İran Sefiri kebiri olan Şemsettin Bey Manyas ilçesine bağlı Eski Manyas (Soğuksu) köyündendir. Üstün kabiliyeti ve dürüstlüğü ile yurdumuzu liyakatla temsil etmiş ve taktir kazanmıştır.

EŞREF SENCER KUŞÇUBAŞI : Manyas İlçesinin Kızıksa Kasabasından olan Eşref Kuşbaşı üstün zeka ve enerjisi kabına sığmayan aşırı ataklık ve maceraperestliği, üstün vatamperliği ve Türk milletçiliği ile ün yapmış olanlardan birisidir. Bu karakter ve vaziyeleri sebebiyle yakın tarihimizde hak ettiği eri almıştır.Babası ile çocukluğunda Padişah tarafından sürgün edilişi mütlakiyet İdaresine karşı ruhunda büyük isyan ve nefret yaratmış ve bu uğurda yapılan mücadelelerde en ön safta yer almıştır. İttihat ve terakkinin önde gelen elemanlarından olmuş, bilhassa Enver, Telat, Cemal paşalara sonsuz bir itamat ve sadakatle bağlanmıştır. Birinci Cihan harbinin müteakip sadakatı Atatürk'ede göstermiştir.

ALİ RIZA AYDOS : Manyas ilçesinin Kızıksa Kasabasından olan Ali Rıza Aydos Mülkiye tahsilini müteakip memleketin birçok yerlerinde Kaymakamlık görevi yapmışve bu gerevler sıranda bulunduğu yerlerde üstün bir çalışma yapmak suretiyle halkın taktirini kazanmış ve zamantında terfi ederek Mülkiye Müfettişi olmuştur. Bu görevindede göstermiş oladuğu başarılar Vali olmasını sağlamıştır. Malatya, Sivas, Konya ve Adana Valiliği müteakip Ordu valiliğine atanmıştır.

FUAT TUKSAL : Manyas ilçesine bağlı Doğancı köyünden olup memleketin muhtelif yelerinde idari görevlerde bulunmuştur. Dürüst ve çalışkanlığı Memleket severliği ile tanınan Fuat Tuksal son olarak Valilik Mevkiine kadar yükselmiştir.

ADNAN HUNCA : Hunca Kozmetik Sanayii sahibi.

MİLLET VEKİLİ CEVAT KANPULAT : Manyas ilçesine bağlı Salur kasabasında Tahir Beyin oğludur. T.C. Ziraat Bankası Genel Müdürlüğünde memur olarak çalışmış. Çimento sanayiinde Personel Müdürlüğü yapmış müteakiben 1961 yılında yapılan Millet vekili seçimlerinde Adalet Partisinden Balıkesir Millet Vekili Seçilmiştir. Müteakiben Türkiye Ticaret Bankasında İdare Meclisi azalığında bulunmuştur.

MİLLET VEKİLİ FUAT ULUÇ : Manyasın Çavuş köyünden olup Harp okulunu bitirdikten sonra muhtelif kademelerinde vazife görerek Albaylığa kadar terfi eden Fuat Uluç Manyas'ın yetiştirdiği müstesna kabiliyetlerden, üstün vasıflı yazar ve şairlerden, idealist Türk Milliyetçilerinden idi. Mardin Millet Vekili iken hakkın rahmetine kavuşan Fuat ULUÇ' un; Bir masal değildir, Üstün adam yahut Kumandan, 1939 Harp okulu olaylayı ve Nazım Hikmet Masal gibi eserleri vardır.

TEVFİK ESENÇ : Manyas'ın Hacıosman köyünden olup, dünyada IBIH lisanını bilen ve konuşan insanıdır. Fransa Hollanda, İsviçre Bilim adamları tarafından davet edildi.

MEHMET BİN KADI'I MANYASİ : (XV.yy.) Yazar ve eğitimci. Manyas'ta doğdu. Asıl adı Mahmut'tur. Bazı medreselerde müderrislik yapmıştır. Yapıtları, Gülisten, El Karaip, Elacaip ve Acebülacaip adlı 12 sayılık dergidir.

MÜRSEL PAŞA: İzmit'in Karamürsel ilçesine adını veren Mürsel Paşa'nın aslen Manyas'lı olduğu söylenir.

ŞERAFETTİN TOKTAŞ: 1.Özal hükümeti milletvekillerindendir. Manyas'ın Kulak Köyü'ndendir.

HAYRETTİN KARACA: Türkiye Erozyonla Mücadele Vakfı (TEMA) Kurucu Başkanı

RECEP ÇAVUŞOĞLU: Yazar

TURHAN ÇÖMEZ: AKP Milletvekili

ÖNDER SAV: 1937 Manyas doğumludur, siyasetçi, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Sekreteri. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Ankara Barosu ve 28 Mayıs 1989 - 31 Ekim 1995 tarihleri arasında Türkiye Barolar Birliği Başkanlıkları, 4. (XV), 5. (XVI), XX., XXII. ve XXIII. Dönem Ankara Milletvekiliği ile Çalışma Bakanlığı yaptı.

SEYHAN YILDIZ: Ses Sanatçısı

SEVGİ CANDANLI: Sinema ve Ses Sanatçısı: Haydar Köyü'ndendir

RÜÇHAN YILDIZ: Ressam

GÜLAY BATUR: Karikatürist

Lütfen, hataları ve önerilerinizi tarafımıza iletiniz.